Serdecznie zapraszamy na Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (msza „trydencka”), która zostanie odprawiona w najbliższy czwartek (14.09) o godz. 19:00 w Kaplicy Najśw. Sakramentu w Kościele śś. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej w Krakowie. Liturgia będzie sprawowana w formie recytowanej (missa lecta). Dla wiernych zostaną przygotowane teksty mszalne w układzie łacińsko-polskim. 

Tego dnia w tradycyjnym kalendarzu obchodzimy święto Podwyższenia Krzyża Świętego, które upamiętnia trzy wydarzenia: odnalezienie Krzyża (sporna data: 320, 326 lub 330 r.), konsekracje na Golgocie dwóch Bazylik (13 IX 335 r.), a w końcu pierwszą publiczną adorację Krzyża, która miała miejsce 14 września 335 r. Do 1960 r. Odnalezienie Krzyża było obchodzone jako oddzielne święto 3 maja. 

Sens upamiętnienia Drzewa Krzyża przekazuje nam Kościół w prefacji: „na drzewie rajskim śmierć wzięła początek, na drzewie Krzyża powstało nowe życie, a szatan, który na drzewie zwyciężył, na drzewie również został pokonany”. 

14 września 2017 r. obchodzimy także 10 rocznicę wejścia w życie Motu Proprio Summorum Pontificum Papieża Benedykta XVI, które umożliwiło wiernym szeroki dostęp do tradycyjnej liturgii łacińskiej. 

Msza w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego jest sprawowana w Parafii Wszystkich Świętych w każdy czwartek miesiąca jako Msza parafialna. Celebransem Mszy świętych jest miejscowy wikariusz ks. Tomasz Koszarek