Serdecznie zapraszamy na Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (msza „trydencka”), która zostanie odprawiona w najbliższy czwartek (28.09) o godz. 19:00 w Kaplicy Najśw. Sakramentu w Kościele śś. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej w Krakowie. Liturgia będzie sprawowana w formie recytowanej (missa lecta).

Tego dnia w tradycyjnym kalendarzu obchodzimy święto św. Wacława, czeskiego księcia, który za życia odznaczał się pobożnością i miłością do ubogich. Walnie przyczynił się do umocnienia chrześcijaństwa w swoim księstwie m.in. poprzez wygnanie swojej matki Drahomiry i swego młodszego brata Bolesława, którzy sprzyjali rebelii pogańskiej. Wacław zginął śmiercią męczeńską, gdy Bolesław zaprosił go do udziału w konsekracji świątyni, jaką Bolesław wystawił przy swoim zamku w Starym Bolesławcu. Gdy Wacław tam się udał, został zamordowany przez siepaczy, nasłanych przez Bolesława. Według podania, mord miał mieć miejsce w samym kościele. Działo się to 28 września ok. 929 roku. Św. Wacław jest współpatronem krakowskiej Bazyliki katedralnej.

Msza w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego jest sprawowana w Parafii Wszystkich Świętych w każdy czwartek miesiąca jako Msza parafialna. Celebransem Mszy świętych jest miejscowy wikariusz ks. Tomasz Koszarek.